Ana sayfa Forum

Forum

[Sabit] Tenis Nedir, Nasıl Oynanır ?  

  RSS

Ruzgar
(@ruzgar)
Üye Moderator
Katılım : 12 ay önce
Gönderiler: 100
28/03/2018 11:32 am  

Tenis olimpik bir spordur, iki kişi veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan raketlerin yardımı ile lastik olan bir topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışırlar, kurallar içinde en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olur.Bu spor ahşap, çim, toprak ve beton zeminlerde oynanır, bu sporda kortun belli başlı ölçüleri bulunmaktadır.

Tenis Sporunda Puan

Top karşıda bulunan rakibin kortuna atıldıktan sonra;

 • Karşıda bulunan rakip topa vurmadan top kortun içinde 1’den daha fazla sekerse
 • Karşıda bulunan rakip topa vurmazsa
 • Karşıda bulunan rakip topa vurur ve file çarparak kendi kortuna düşerse
 • Karşıda bulunan rakip topa vurduğu halde kort dışına çıkarsa
 • Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda top vücuduna değerse
 • Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda raketine 1’den daha fazla değerse
 • Karşıda bulunan rakip topa vurduğundan raketi fileyi geçerse puan kaybı yaşanır.

Tenis Maçı

Tenis 3 setlik ve 5 setlik maçlar halinde oynanmaktadır, 3 setlik maçlarda 2 tanesini alan, 5 setlik maçlarda 3 tanesini alan oyuncu maçı kazanır.

Tenis Oyunu

Tenis maçı 0-0 olarak başlamaktadır, rakiplerden birisinin ilk aldığı puan 15, ikinci aldığı puan 30, üçüncü aldığı puan 40 olarak hesaplanır. Rakiplerden herhangi bir tanesi dördüncü puanın aldığında herhangi bir taraf iki veya daha çok puan aldığında oyun kazanılmış olur. Rakiplerden bir tanesi üçüncü puana kadar gelir ve karşıdaki rakip de aynı puana gelirse maç berabere kalmaktadır. Hakem puanları sayma esnasında servis atan kişinin puanını ilk sırada söylemektedir.

Servis Atışları

Tenis maçı rakiplerden bir tanesinin servisi atması ile başlamaktadır, servisin atışı ise sıra ile karşılıklı olarak yer değiştirmektedir. Servisi atan rakip atını belirlenmiş olan çizginin arka kısmında yapmalıdır. İkinci olarak atılacak olan servis ise merkez çizginin sol tarafından kullanılmalı ve rakip kortun sağ kısmına atış yapar.

Serviste Hata

Servisi kullanan oyuncular;

 • Topu fileye takarsa
 • Topu atması gerekli olan servis alanına atmazsa
 • Topu atması gerekli olan servis alanına atmadan başka bir kısma atarsa hata olarak sayılmaktadır. Bu durumda servisi kullanan kişi ikinci servis hakkını kullanmalıdır.
 • Çift Hata
 • Servisi atma esnasında aynı sayıda iki kez servis hatası yapan kişiler çift hata yapmış sayılır ve puan kaybeder.

Teniste İhraç

Bazı tenis maçlarında oyunculardan bir tanesinin kurallara karşı gelmesi ve karşı şekilde hareket etmesi doğrudan doğruya ihraç cezası almasını sağlayabilir ama ceza puanlaması sisteminde bulunan kademeler uygulanmadan, doğrudan doğruya tenis oyunundan ihraç cezası verilmesi oldukça ciddi ve ağır bir cezadır. Bu tarz durumlarda ilgili olan oyuncular Başhakeme itiraz edebilir, bu itiraz neticesinde Başhakemin vereceği karar oyun içinde kesin şekilde geçerli sayılır.


CevapAlıntı
Share: