Ana sayfa Forum

Forum

[Sabit] Tenis'te Kullanılmakta Olan Kavramlar Nelerdir ?  

  RSS

Ruzgar
(@ruzgar)
Üye Moderator
Katılım : 12 ay önce
Gönderiler: 100
28/03/2018 11:33 am  

Servis

Servis, oyuncuların ellerinde bulunan topu havaya atarak raket yardımı ile karşı korta göndermesidir. Servis sağ elini kullanan kişiler için şu şekilde kullanılmalıdır.

  • Topun ve raketin oyuncunun elinde paralel bir şekilde durması gerekir
  • Servis kullanılacak olan kısma geçirilir ve top kişinin alnından 2 kol boyunca yükseğe atılmalıdır.
  • Top ile raket eş değer şekilde birbirlerinden ayrılmalıdır, bu ayrılma esnasında raketin geriye doğru gitmesi ve sonra topa vurulması gerekir.

Forehand

Raketin bulunduğu elin avuç içi karşıya doğru bakacak şekilde yapılmakta olan bir vuruş şeklidir. Bu vuruş şeklinde kol geriye çekilmeli ve gergin olmalıdır, bacakların ise hafif bükük ve paralel olması gerekmektedir. Gerilmiş olan raket aşağıdan bükülmüş olan dizlerin tam alt kısmında durmaktadır ve bu şekilde topa vurulmalıdır.

Backhand

Bu vuruşta geriye doğru iki el yardımı ile raket çekilmelidir. Raketin geriye doğru çekilmesi ile raketin yüz kısmı rakibe doğru gösterilir. Raketin çekilmesi esnasında dizlerin paralel şekilde kıvrılması gerekir, topa dizlerin ön kısmından iki el yardımı ile vurulması gerekir.

Set, Galibiyet ve Mücadele

Tenis maçında 4 tane sayı alan sporcu bir tane oyunu, 6 oyunu alan sporcu ise bir seti, 3 setin 2 tanesini veya 5 setin 3 tanesini kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur. Rakiplerden bir tanesinin servisi atması ile oyun başlar, kazanılan her sayı oyuncunun hanesine işlenir ve oyun devam eder. Teniste sayı rakibin topu hatalı şekilde atması, topun rakip sahada kalması, rakibin ardı ardına hatalı şekilde servis kullanması tarzındaki hallerde kazanılmaktadır. Üç sayıyı alan ve 40 puana ulaşan oyuncu, bir sayıda kazanırsa 1 oyun kazanmış olacaktır. Toplamda 6 tane oyunu alan oyuncu bir tane set kazanmış olur. Teniste kadınların oyunları genelde 3 set şeklinde, erkeklerin ise oyunları 45 set şeklinde oynanmaktadır. setlerin çoğunluğunu kazanan kadın ya da erkek maçta galibiyetini eline alır.

Tenis maçında 40- 40’lık bir sayı eşitliği oluşursa oyun uzar, bir sonraki sayıyı alan kişi sadece avantaj kazanmış olur. Sonrasında bir sayı da alan oyuncu maçı kazanmış olacaktır, sayıyı ise rakip kazanırsa eşitlik aynen devam eder. Bu oyun rakiplerden bir tanesinin avantaj ve sayı kazanması ile son bulacaktır. Eşitlik bozulasıya kadar oyuna devam edilmelidir.

Veteran Tenisi

Veteran tenis oyununda ve turnuvalarında belli bir yaşın üstünde olan ve tenis sporu ile ilgilenen kişiler için düzenlenen oyunlardır. İmtiyazlı olan bir takımın hali ise şu şekilde olmalıdır;

  • 85 yaşında ve üstünde olan oyuncular için düzenli bir şekilde turnuva yapılır.
  • Veteran tenisinde yapılacak olan turnuvalar erkek ve kadınlar için 35 yaşında başlamaktadır.
  • 5 senelik aralıklar ile kadınlarda 75, erkeklerde ise 85 yaş kategorileri bulunur.
  • Tüm kategorilerin beynelmilel ve milli şekilde düzenlenmiş olan müsabakaları bulunur ve bu hali ile oynanır.
  • Dünya üstünde bir sene içinde 186 tane bireysel turnuva ve takım şampiyonası oynanır. Bu sayı değişkenlik gösterebilmektedir.
  • Dünya üzerinde bilinen en yaşlı olan tenisçi ise 93 yaşındadır.

CevapAlıntı
Share: